24 Mayıs 2019 Cuma

Efes Antik Kent adim adim UNESCO Dunya Mirasi Listesine dogru ilerliyor

Efes Antik Kenti'nin Dünya Mirası Asıl Listesi'ne alınması hakkında olumlu 'ön rapor' çıktı.

11 Mayıs 2015 Pazartesi 09:28
Bu haber 754 kez okundu
Efes Antik Kent adim adim UNESCO Dunya Mirasi Listesine dogru ilerliyor
Kararı meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Zeynel Bakıcı, "20 yılda yapılamayanı bir yılda başardık" dedi
Dünyanın sayılı tarihi hazinelerinden Efes Antik Kenti ve tarihi kalıntıların bulunduğu Selçuk ilçesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmanın coşkusunu, gururunu yaşıyor. En önemli turizm merkezlerimizden biri olan Efes Antik Kenti'nin bu listeye alınması için 21 yıldır sürdürülen mücadelede sona gelindi. Efes'in UNESCO'nun geçici listesinden asıl listeye alınması için yapılan değerlendirme süreci sonucunda olumlu ön rapor hazırlandı. Efes'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için geriye sadece 3 Temmuz'da Almanya'nın Bonn kentindeki UNESCO toplantısında yapılacak oylama kaldı.
Kentte 20 yıldır yapılamayanı görev başında olduğu bir yıla sığdıran Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, "Çok önem verdiğimiz bu projeyi bir yıl gibi kısa sürede sonuçlandırdık. Bu başarı, uzlaşı ve işbirliği ile sağlandı. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz, Büyükşenir Belediyemiz, Efes'in Avusturyalı kazı heyeti ve Efes Müze Müdürlüğü'nün işbirliği bu başarıyı getirdi. Emeği geçen herkese, dünya insanlığına bu mirasın kazandırılmasında rol aldıkları için sonsuz teşekkür ederim" dedi.

Eksikler hızla giderildi
Başkan Bakıcı, müjdeyi Belediye Meclisi'nin Mayıs toplantısında verdi. Bakıcı'nın üyelerle paylaştığı 'ön rapor'da, 1994 yılında başlayan UNESCO sürecinde mutlu sona ulaşıldığı bilgisi sevinçle karşılandı. Bakıcı, "Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin (ICOMOS) gönderdiği ön rapora göre, artık Efes UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne girmiştir diyebiliriz. Efes'in bu listeye girmesiyle ilgili artık önünde bir engel kalmadı" diye konuştu.
Bakıcı, "Bu başarıda, uzmanlardan ve akedemisyenlerden oluşan eşgüdüm ve denetim komisyonu ile danışma kurulunun koordineli çalışmalarının etkisi büyük. Bu sonuca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün lokomotif rolü üstlenmesiyle vardık. 1994'ten beri devam eden Efes'in Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne girme süreci noktalanmıştır. Bu süreçte Ekim ayında gelen UNESCO İnceleme Heyeti'nin hazırladığı ve Şubat ayında açıklanan raporda görülen eksiklikler hızla giderildi. Bu çalışmaların ardından, Mayıs'ın ilk günlerinde beklenen raporun sonucu geldi. Oylamaya girmesi zaten Efes'in Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne alınacağı anlamına geliyor" dedi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV