18 Temmuz 2019 Perşembe

Emekliler Derneği Emekçi kadınları kahvaltıda ağırladı

TÜRKİYE EMEKLILER DERNEĞİ KARTAL ŞUBE BAŞKANLIĞI Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şubesi tarafından Çamlık Restoranda düzenlen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kahvaltılı programına yüzlerce kadın katıldı. Dernek Başkanı Arif Yıldız ve yönetim üyeleri, Başkan Yardımcısı Nebiye Kıyıcı, İdari Sekreter Ahmet Aytekin, Mali Sekreter Hasan Çelikkol, Eğitim ve Teşk. Sekr . Hüseyin Araz tüm üyelerle tek tek ilgilenerek karanfil ve fular dağıttılar. Yine etkinlik kapsamında İbni Sina Hastanesi ve Bölge Hastanesi göz taramasını gerçekleştirdi. Yerel basının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlik günün geç saatlerine kadar sürdü

09 Mart 2018 Cuma 01:55
Bu haber 722 kez okundu
Emekliler Derneği Emekçi kadınları kahvaltıda ağırladı
 

A.Yıldız "Ekonomık krızler ve hoşgörüsüzlük ortamı Türk kadınının hayatını cehenneme çevırıyor”
Kartal Şube Başkanı Arif Yıldız, 8 Mart Dönya Kadınlar Gunü münasebetiyle yayımladığı bildiride; "Başta şehit analarımız olmak üzere, kahraman Türk kadınlarının bu anlamlı gününü en içten duygularla kutluyorum” dedi.


YILDIZ, bildiride şu görüşlere yer verdi;
Kadına şiddet uygulanmayan, kadın istihdamının artırıldığı, başta siyaset sahnesi olmak üzere her alanda kadınlarımıza daha fazla temsil hakki verildiği bir ülkede yaşamak hepimizin özlemidir. Kadın emeğine gösterilen saygının ve ilginin daha da yükselmesini istiyoruz.
Bugün yaşanan ekonomik tabloların yükünü en ağır biçimde omuzlarında hissedenler ne yazık ki, kadınlarımızdır. Çünkü mutfağa girdiğinde çoluk çocuğunun boğazından geçecek bir lokma aşın kaygısını en çok onlar yaşamaktadırlar. Ancak bugünkü ekonomik tabloda, tenceresinde aş değil dert kaynatan çilekeş bir Türk kadını gerçeği vardır.

Diğer taraftan, giderek ağırlaşan ekonomik baskılar ve yaşanan işsizlik buhranının getirdiği toplumsal bunalımların bir yansımasi olarak karşımıza çıkan, derin hoşgörüsüzlük en çok kadınlarımızı etkilemektedir. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını ve ne yazık ki bu konunun ülke gündeminin üst sıralarına yerleştiğini üzülerek gormekteyiz

İşsizlik yüzünden yıkılan yuvaların veya açlık sınırının yüzde 60'inı bile zor karşılayan asgari ücretle sürdürülen geçim savaşı sırasında oluşan bunalımların faturasını elbette bütün ailelerimiz yaşamaktadır.  Ama kadınlarımız bu yükü iki kat daha fazla yaşamaktadır.

Y
aşanan bu hoşgörüsüzlük ortamından kurtulmanın yolu da yine ekonomik kalkınmışlığın geniş halk kesimlerine adilce paylaştırılması ve işsizlik sorunun çözümüdür. Bunun için gerekirse topyekûn bir kalkınma seferberliği başlatılmalı ve her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek bu seferberliğe destek vermelidir. Unutulmamalıdır ki, komşumuzda yaşanan buhran ve ardından gelen şiddet içerikli vehim hadiseler bir gün bizim evimize de sıçrayabilir.


Ekonomik Sosyal Konsey, 8 Mart Kadınlar Günü'nde "Kadın Sorunları" gündemiyle toplanmalıdır.

Çok geç olmadan toplumsal bir bilinçlenme seferberliği başlatılmalı ve birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ulusal eylem planı oluşturulmalıdır. Hatta ve hatta, kısa adı ESK olan ve bünyesinde sosyal boyutu da bulunan Ekonomik Sosyal Konsey, bu toplumsal sonunun çözümü için belirlenmiş gündemle toplanmalı ve toplumun her kesiminin görüşleri alınarak çözüm politikaları üretilmelidir.

Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şube Başkanlığı 1857 de başlayan hak arama mücadelesinde günümüze dek gecen evrede şehit olan kadınları rahmetle anarken ülkesini çok seven sizler dernek üyelerimiz, analarımız, ablalarımız, bacılarımız ve bütün kadınlar,  tekrar 8 Mart Dünya Kadınlar Haklari ve Uluslararası Barış gününüzü kutlar,  hepinize sağlık ve mutluluklar diler saygılar sunarken, bütün emekli kadınlarımızı derneğimiz olan  Türkiye Emekliler Derneğinde güç birliğine davet ediyoruz.
TÜED Genel Merkez Eğit ve Teşk Sekr ve TÜED Kartal Şube Başk
ARIF YILDIZ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV