24 Mayıs 2019 Cuma

SAVAŞ MUHABİRİ ERHAN SEVERLERDEN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Uluslararası ödüllü, Anadolu Ajansı savaş muhabiri Erhan Severler, Halkalı İMKB Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri ile kariyer günlerinde bir araya geldi.

11 Mart 2019 Pazartesi 18:12
Bu haber 36 kez okundu
SAVAŞ MUHABİRİ ERHAN SEVERLERDEN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide Severler,kariyerinden anekdotları ve başarısının sırlarını öğrencilerle paylaştı.

PEK ÇOK YERDE GÖREV YAPTIM

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduğunu ifade eden Erhan Severler, “Mezun olur olmaz Günaydın’da foto muhabirliği yapmaya başladım. 1994 Mart ayında babamın vefatının ardından 1 yıl sonra akademiye girdim. Aynı sene Anadolu Ajansı’ndan teklif aldım. Türkiye’de ve Dünya’nın farklı yerlerinde birçok göreve gittim. Libya’dan Mısır’a Gazze’den Irak’a özelikle Ortadoğu-Afrika bölgesinde görev yaptım. 2012 yılından bu yana da Ortadoğu-Afrika Bölgesi’nin Görsel Editörü olarak görev yaptım” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN SESSİZLERİN SESİ OLMAK”

95’li yıllarda foto muhabirliği mesleğinin çok daha değerli olduğunu belirten Erhan Severler, “Foto muhabirleri kendi mesleklerine olan saygıyı kendileri artıracaklar. Hatayı başka yerde aramak dünyanın en kolay işi. Ama ondan önce görevlendirilen bölgelerde nasıl davrandığımız. Deprem bölgesi, çatışma alanları, afet bölgeleri, cenazeler ve benzeri birçok alanda mağdur ve acılı insanları fotoğraflıyoruz. Bir foto muhabiri olarak işin en kötü tarafı başkalarının mutsuzluğundan yararlanıyor gibi görünmek, görünmemiz. Bu düşünce hiç aklımdan çıkmıyor. Mesleğimizi ancak acı çekenlere, mağdurlara saygı duyarak aklayabiliriz. Acı çekenler ve mağdurlar tarafından ancak böyle kabul görebiliriz. O sessiz çığlıkların sesi olarak” diye konuştu.

“NE ÇEKTİĞİMİZ ÖNEMLİ”

Erhan Severler, iyi bir foto muhabirinde olması gereken niteliklere dikkat çekerek, “ Foto muhabirleri, muhabirler gibi gündemi iyi takip etmeliler. Türkiye’de ve Dünya’da olan bitenlerle meşgul olmalılar. Entegre olmalılar.Sinema ve tiyatroya gitmeliler. Haber fotoğrafı insanı ikna etmek üzerine kuruludur. Teknik dünyanın en kolay işidir, kullanma kılavuzunda zaten her şey anlatılıyor. Ne çektiğin önemlidir. Ortaya neyin çıktığı önemlidir. Foto muhabirleri, makinelerini yanlarından hiç ayırmamalı. Şans kapıyı birkaç kez çalar hayatta” dedi.

Foto Galeri:
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV