22 Ocak 2019 Salı

PROJELERİMİZLE KARTALIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Mahalle Halk Meclisleri, Yürütme Kurulları ve Kent Konseyi Makama özel araç kullanımlarını kaldıracağız. Semt Konakları Emekli vatandaşlarımıza dinlenme ve etkinlik evleri Manevi Evlat Projesi Sağlıklı Yaşam Köyleri Kısa Süreli Engelli Dinlenme Merkezleri Engelli çocuklarımızın tedavilerini üstleneceğiz. Kanser Hastalarına Umut Işığı Olacağız. Aile Danışmanlık Kurulu Evde Bakıcı Yetiştirme Projemiz Her mahalleye yeterli sayıda kreş açacağız.

27 Ekim 2018 Cumartesi 23:22
Bu haber 151 kez okundu
PROJELERİMİZLE KARTALIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
 ALTUNOĞLU: ‘‘GERİ DÖNÜŞÜM PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ’’

---Sn. Erol Altınoğlu bize kısaca kendinizi tanıttır mısınız?

1965 yılında Muş’ta doğdum Aslen Trabzon Çaykaralıyız. Dedelerimiz orada Bayburt’a göç etmişler. Hem Bayburt’ta hem Trabzon’da dedelerimizin evleri var. Dedelerimiz Trabzon Bayburtlu ama ben Muş’ta dünyaya geldim. Kendimi Muşlu olarak ifade ediyorum. 1970 kadar Muş’ta kaldık. Daha sonra ilkokula başlarken Babam İstanbul’da çalışıyordu onun yanına geldik ve 1970 yılından bugüne kadar Orhantepe Mahallesi’nde ikamet etmekteyim. Orhantepe Mahallesi cevizli İlkokulu’nda İlkokulu tamamladım. Eski adıyla Ergenekon Ortaokulunda orta öğrenimimi tamamladım ve 1981 yılında Kartal Lisesi’nde liseyi bitirdim. Oradan Ankara’ya üniversite için gittim ve üniversiteyi Ankara İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık sınavlarına girdim sonra İstanbul İşletme Fakültesi lisansüstü çalışmalar yaptım. Yine Hukuk Fakültesi’nde lisansüstü çalışmalar yaptım 1999 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yaptım arkasından Marmara Üniversitesi’ne geçtim 2000 yılında Almanya’ya gittim. Avrupa Birliği belediyecilik uygulamaları ile Türkiye’deki uygulamaları karşılaştırarak çalışma yaptım bu çalışma nedeniyle Avrupa’nın her yerini Örneğin Almanya merkezli Hollanda Avustralya Belçika’yı gezdim ve buradaki belediyeciliğini gözlemledim çalışmam 2008’de bitti Tekrar ülkeme döndüm 2014 yılında Kartal Belediyesi Başkanı Aday Adayı oldum 9 arkadaştık kendimizi ifade ettik topluma anlattık.


---Kartal için projeleriniz nelerdir ?

Mahalle Halk Meclisleri, Yürütme Kurulları ve Kent Konseyi Halkın denetimine açık olmayan bir belediyecilik; ancak rantçılara hizmet eder. - Toplumsal düzenin kuruluşu, yönetimi ve denetimine ilişkin politikaların saptanması,

 - Kararların alınması ve uygulanmasına ilişkin politikaların saptanması,

- Kararların alınması ve uygulanmasına ilişkin çabaların eylemli olarak içinde bulunulması amacıyla, mahallelerde her apartman yöneticisini halk meclisi üyesi saymak suretiyle, mahalle halk meclisleri oluşturacağız. Bu yolla, vatandaşları yönetime dâhil ederek, alınan kararların vatandaşlar nezdinde sahiplenilmesini sağlayacağız. Böylelikle vatandaş, kendisinin tercihlerini yansıtan kararlar kapsamında yönetimde aktif bir biçimde söz sahibi olacak. Mahalle halk meclisi kendi mahallesinin 9 kişiden oluşan yürütme kurullarını belirleyecek. Bu yürütme kurullarının başkanları, İlçe Kent Konseyi Yürütme Kurulu’ nu meydana getirecek.

Mahalle Halk Meclisleri, Mahalle Yürütme Kurulları ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu vasıtasıyla, sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunacağız. Kent Konseyinin yeni yapısı yoluyla, kent yönetiminde saydamlık, katılımcılık, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasını sağlayacağız. Kent Konseyi, yeni belediye programlarını başlatmasına veya mevcut program ve hizmetlerin geliştirmesine katkı sağlayacak. Kent konseyinde oluşturulan görüşler, mutlak surette belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilecek.

Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştireceğiz. Temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir akıl oluşturacağız. Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlerine sahip çıkarak geliştireceğiz. Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı, kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici Makama özel araç kullanımlarını kaldıracağız. Üzülerek görüyoruz ki, belediyelerde bütçe kaynakları suistimal edilerek lüks ve pahalı araçlar satın alınmak suretiyle yerel yöneticilere tahsis ediliyor. Bu da yetmiyor araç kiralama yoluna gidiliyor. Milletin parasını israf etmeye ve hovardaca kullanmaya kimsenin hakkı yok. Bizim kuracağımız belediyecilik sisteminde hiç bir taşıma aracı; özel işlerde, çalışma ya da tatil günlerinde makam veya personel servis aracı olarak kullanılmayacak. şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren makam aracı kullanımını kesinlikle kaldıracağız.

Semt Konakları Her mahalleye en az bir adet Sosyal Belediyecilik anlayışının bir gereği olarak, her semtin farklı, sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, yerel halkın yaşam kalitesini artırmak için halkın eğitimden sağlığa, kültürel etkinliklerden sosyal yardımlaşma hizmetlerine kadar pek çok hizmete daha hızlı, daha kolay ve kaliteli biçimde ulaşmasını sağlamak amacı ile semt konağı kuracağız. “Manevi Evlat” projesiyle; kimsesiz, hasta ve bakıma muhtaç duyan yaşlılar için teknoloji destekli, evde bakım hizmetleri sunacağız. Bakıma muhtaç ve çoğunlukla yaşlı kişiler için sunulan bu elektronik sistemle, ihtiyaç anında tek bir düğmeye basarak çağrı merkezleriyle direkt olarak iletişime geçilebilecek. Belirtilen ihtiyaca göre, Akıllı Yaşlı Bakım Merkezi Ekiplerimiz, yaşlı ve hastaları ziyaret edecek. Sağlık hizmetlerinden, evin temizlenmesi ve tamiratı, sıcak yemek ve kişisel bakım olmak üzere banyo, tıraş, tırnak kesimi her türlü ihtiyaca cevap verilmeye çalışılacak.

Evlere kurulan elektronik sistemin en önemli özelliği; acil durum butonları, akıllı ilaç kullanım kutuları gibi birçok akıllı sistem ile uzaktan yaşlının tansiyonu, nabız ve kalp atışları, şekerinin ölçümlerinin sağlanacak. Şiddete maruz kalan kadınlar için ilk adım istasyonları ve barınma evleri açacağız. Kadınlarımızın yaşam alanlarını tehdit eden şiddete karşı çok yönlü mücadele vereceğiz. Belediye yönetiminde, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme yapacağız. Bütçe, performans planı, faaliyet raporlarını kadınlar tarafından takip edilebilecek bir açıklıkta paylaşacağız. Kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli araçlar olan kadın danışma merkezleri, ilk adım istasyonları, acil destek hatları vb. çalışmalarını bağımsız kadın örgütleri ile ortaklaşa yürüteceğiz.

Kadın örgütleri ile yerel yönetimler arasındaki ilişkinin sistematik olarak sürdürülebilmesi için kurumsal bir mekanizma olan eşitlik birimlerinin norm kadrosunu tanımlayacağız. Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalayıp hayata geçireceğiz. Kent konseyleri ve belediyelerin insani yardım ve uluslararası koruma alanındaki sorumluluklarının tanımlanmasını ve kamu bütçesinden kaynak ayrılmasını, kaynakların kullanılmasına ilişkin sivil toplum denetimi ve şeffaflık mekanizmalarını kuracağız. Kadınların gitmekten çekince duymayacakları ve özellikle engelli kadınlar için de ulaşımının kolay olduğu yerlerde dayanışma merkezleri açacağız. Kadınların kural ihlali sebebiyle sığınaklardan çıkışlarının yapılması gerektiği durumlarda “disiplin suçu” kaydı tutulması kadınların bir daha başka hiçbir sığınakta kalamamalarına yol açmaktadır. Bu nedenle bu durumlarla karşılaşıldığında çıkış işlemlerini disiplin suçu olarak nitelendirmeksizin yapacağız. Sığınaklarda kalan, çalışan ve küçük yaşta çocuğu olan kadınlar çocuk bakımı nedeniyle iş yaşamında zorluklar yaşamaktalar.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV