19 Temmuz 2019 Cuma

ORÇUL BİRLİK PLATFORMUNDAN BÜYÜK AÇILIM

Erzincan İli Refahiye İlçesi Orçul yöre dernekleri, Kartal yerel basınla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. On iki köyden oluşan “Orçul Birlik Platformu” 1950’lerde başlayan göçle İstanbul ve çevre illere yerleşmişlerdir. Gelişen toplumsal sorunlar ve siyasetin etkinliği, Orçul’luların birlik kurmasına ve bu mücadele var olduklarını dile getirmek üzere kültürel, sosyal. Ekonomik ve yöresel birliklerin oluşturmuşlardır.

07 Ekim 2018 Pazar 13:35
Bu haber 343 kez okundu
ORÇUL BİRLİK PLATFORMUNDAN BÜYÜK AÇILIM
 Bu oluşum içinde yer alan köy ve köy temsilcileri ile bu oluşumun başkanı İdris Şimşir’ın konuşmasını sunuyoruz.

Orçul Birlik Platformunda yer alan köyler

1-      Baştosun Köyü,

2-       Çalti Köyü,

3-      Çukurçimen Köyü,

4-      Gazipinar Köyü,

5-      Gölköy

6-       Karayaprak Köyü,

7-      Kizileniş Köyü,

8-       Leventler Köyü,

9-       Körismail Köyü,

10-   Muratçayıri Köyü,

11-   Uludere Köyü,

12-    Yaylabeli Köyü


 Orçul Birlik Platformu Başkanı İdris Şimşek; “1950' li yıllardan itibaren, daha iyi bir gelir, daha insanca bir yaşam ve daha iyi  bir eğitim amacıyla köylerden kentlere doğru başlayan büyük göç dalgası sonucunda  Orçul Yöresinde yaşayan insanların çok büyük bir bölümü bu göçten nasibini alarak  yoğunluklu olarak İstanbul ve civarındaki şehirlere göç etmiştir.

Mutlulukla ifade etmek isteriz ki; Orçul yöresinde bulunan ve birbirileri ile akrabalık bağı bulunan bu  insanlar büyük oranda bağlarını koparmamış ve birlikte büyük bir dayanışma sergileyerek yaşamlarını sürdürmeyi başarmışlardır. Görmüş olduğunuz bu tablo, bunun bir göstergesidir.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan sosyal, siyasal ve ekonomik alandaki olumsuz gelişmeler, toplumun her katmanını olduğu gibi bizleri de son derece rahatsız etmektedir. Gelişen bu olumsuz süreç sonrasında bizi biz yapan kültür ve değerlerimiz aşınmış ve demokratik köklerinden koparma ile karşı karşıya birikilmiştir.

 Varlığı ve gelişimi tehdit altında olan özgün değer ve kültürümüzün yerine, olumsuz bir karşı kültür ve değerler tüm toplumda ya yaygınlaşmakta ya da tehdit oluşturmaktadır. Demokratik kültür ve değerlerimizin, aşınmasının, bozulmasının önüne geçmek ve kendi özgün kökleri üzerinde gelişmesi için katkıda bulunmak her birimizin öncelikli görev ve sorumluluğu olmalıdır. 
Bu sorumluluk bilinci ile bizler hayatın her alanında tüm değerlerimizin demokratik, çağdaş ve insan haklarına saygılı bir toplumda olması gereken düzeye yükseltilmesi için üzerimize düşeni yapamaya hazır olduğumuzu burada sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 Kimseyi farklılıklarından dolayı ayrıştırmadan farklıkları toplumsal zenginliğimizin bir parçası olarak görüp herkesi kucaklayan bir anlayışla hareket etmemiz durumunda bazı şeylerin kendiliğinden yoluna gireceği görülecektir.

 Demokratik ve ilerici yanları güçlü ayni zamanda Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olan toplumumuzun duyarlı bireyleri olarak yaşananlara kayıtsız kalmak istemiyoruz. Yaşanan bu süreçte hiç değilse yaşadığımız bölgede ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliği sağlamak ve bunu her alanda yaygınlaştırmak için payımıza düşen katkıyı sağlamak istiyoruz. 
Orçul Yöresi Köyleri olarak yaşadığımız bölge için, bu bölgede yaşayan insanlar için Sosyal, Kültürel, Sanatsal, Siyasal vb. tüm yaşam alanlarında dayanışma içinde olmak, birlikte projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirmek için birlikte hareket etme kararı aldığımızı burada sizin aracılığınızla ilan ediyoruz.

 Bölgemize ve Orçul Yöresinin tüm bileşenlerine birliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz

 Sevgi ve Sevgilerimizle.

 ORGUL BİRLİK PLATFORMU

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV