19 Temmuz 2019 Cuma

Milli Mücadelenin 100 Yılında Türkiye Paneli Yapıldı

Kartal Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen, ‘Milli Mücadelenin 100. Yılında Türkiye’ paneli, Siyasetçi-Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Emekli Amiral Türker Ertürk’ün konuşmacılığında gerçekleşti. Panelde, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik durumu konuşmacılar tarafından tarihsel bağlamda ele alındı.

21 Haziran 2019 Cuma 10:01
Bu haber 81 kez okundu
Milli Mücadelenin 100 Yılında Türkiye Paneli Yapıldı
 Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Yeni Dünya ve Türkiye EkonomisiYaklaşık 2 saat süren panelde, Emekli Amiral Türker Ertürk yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin bir krizde olmaktan çok bir iflasın içinde olduğunu kaydetti. Ertürk, yeni dünya düzeninde savaşların ekonomik alanlarda gerçekleştiğini kaydederek; “Bugün dünyada beşinci nesil bir savaş yapılıyor. Beşinci neslin asli unsuru, ateş ve manevra değil. Ekonomi, beşinci nesil savaşın asli unsurudur. Türkiye, bu gerçeğin üzerinden yeni bir ekonomi politikası hayata geçirmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

 

“Atatürk ve Arkadaşlarının Önceliği Makam ve Mevki Değildi”

 

Siyasetçi-Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, konuşmasında Atatürk’ün ve arkadaşlarının 100 yıl önce Milli Mücadele’yi başlatırken, makam ve mevki sahibi olma önceliklerinin olmadığını kaydederek, “Onlar, işgal edilmiş vatan topraklarında düşmanı temizlemek için fedakârlıkla yola çıkmışlardı. Tek amaçları buydu. Başardıktan sonra, Cumhurbaşkanı da oldular, Bakan da oldular. Ama bugünün ondan farkı şu; bugün yola çıkan siyaset aslında bir şey olmak için yola çıkıyor. Önce kendi menfaatlerini önemsiyor.” şeklinde konuştu.

 

Panelin sonunda, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan'a Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına, Kartal Demokratlar Birliği Yöneticisi Aysel Çom teşekkür plaketi takdim etti.

Plaket sonrası Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, Türkiye’nin tarih boyunca zor sınavlardan geçmiş bir ülke olduğunu ve bugün de yaşadığı zorlu süreci birlik ve beraberlik duygusuyla atlatabileceğini kaydederek, konuşmacılara ve tüm katılımcılara teşekkür etti.
 
Programa Siyasetçi-Tarihçi Prof. Dr. yusuf Halaçoğlu, Emekli Amiral Türker Ertürk ve Eşi Özden Ertürk, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Anadolu Yakası Başkanı Gazi Oktay Kaya, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Adem Uçar ve Hüseyin Tozkoparan, (ADD) Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Kemal Aslan ve Yönetimi, Kartal belediyesi Meclis Üyesi Mukadder Gürcan, Kartal Gazeteciler Derneği Yönetimi, Mali Müşavirler İş Verenler Sendikası İstanbul Şube Başkanı Tevfik Yılmaz ve Yönetiminin yanı sıra vatandaşlar katıldı. 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV