18 Temmuz 2019 Perşembe

KARTAL TAPU MÜDÜRÜ DUYGU BALKAN DAN AÇIKLAMA

Kartal Tapu ve kadastro müdürü Duygu Balkan, E-Devlet üzerinden yapılan müracaata ilk tapu işlemi. Gaziosmanpaşa Ziraat bankası kanalı ile işlemlerini yaptıran Necmi Celep, Kartal’dan aldığı gayrimenkulün tapusu Kartal tapu dairesi müdürü Duygu Balkan yerel basın ile makamında yaptığı toplantıda, gerekli yasal mevzuatı anlatarak verdi.

17 Ocak 2018 Çarşamba 23:23
Bu haber 913 kez okundu
KARTAL TAPU MÜDÜRÜ DUYGU BALKAN DAN AÇIKLAMA
 Bu konuda açıklama yapan balkan şöyle dedi:

E-Devlet üzerinden işlem dönemi başladı. “Tapu genel müdürlüğü tarafından işlem sürecinin kısaltılması, personelin iş yükününü azaltılması, zamanın etkim ve hızlı hizmet sunumu ile çalışan vatandaş memnuniyeti amacıyla, tapu kanunun 26. Maddesinin son fıkrası uyarınca, tüm kredilere karşılık teminat gösterilen ve gayrimenkullerin ipotek tesisi değişikliği talepleri artık elektronik imza ile güvenliği sağlanan Web servisi aracılığıyla (TAP) istediğimiz tapu kadastro bilgi yönetim sistemiyle üzerinden yapılması sağlanmış olup tüm tapu müdürlükleri ile banka kurumları arasında hipotez işlemlerine yönelik belgelerin elden gönderilmesi usulü tamamen ortadan kalkmıştır.


Eskiden krediler için bankalara müracaat ediyorduk oradan evraklar çıkartılıyordu bütün krediler çıktığı zaman tapu dairesinden geliniyordu, siz evrakları sabahtan bekliyordunuz, bankacı ne zaman gelirse imzayı atıyordunuz. Bankalar yoğun oldukları için gelemiyor, başka şirketleri görevlendiriyor ve İstanbul  ilçeler arası gidip gelmede güçlük çekiyor, zamanı iyi kullanım diye personel üzerinde, hem tapu kadastro personeli, hem de banka personellerinin zaman yönetimine el atmak için böyle bir sistem geliştirildi. Bunun adı Web ipotek tamamen tapkıs üzerinden geliyor.


Bütün evraklar bankada sağlanıyor. Kredi talepleri orada gerçekleştiriliyor. Ardından sistem üzerinden bize düşüyor uyarı, biz tüm evrakları oradan görüyoruz vatandaşın kimliğini taşınmaz bilgilerini ipoteğe dair tüm detayları işlemi hazırlayarak vatandaşa, verilen cep telefonu numarasına atıyoruz. Bugün yapacağımız işlem için ilgili beyefendi az önce geldi.”

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV