24 Mayıs 2019 Cuma

Kartal CHP İlçe Başkanı Muammer Çelebi 24 Kasım Öğretmenler Günü Basın Açıklaması

-Öğretmenlerimiz çocukların ailesinden uzak bulundukları zaman dilimlerinde onların en büyük yardımcısı konumundadırlar zira onlar, çocuklarımıza ihtiyaç duydukları okuma ve yazma becerisi ve bilgi dağarcıklarını geliştirip güçlendirmelerine ve kültürlenmelerine katkı sağlayacak bilgileri sunmakla görevli oldukları halde bunları sunmakla kalmazlar aynı zamanda büyük özveri ve çabalar sergileyerek onların her türlü sorunları ile ellerinden geldiğince ilgilenmek suretiyle adeta onlara ikinci bir aile ortamı ve sıcaklığı sunarlar.

24 Kasım 2018 Cumartesi 14:01
Bu haber 96 kez okundu
Kartal CHP  İlçe Başkanı Muammer Çelebi 24 Kasım Öğretmenler Günü Basın Açıklaması
         Bu sayededir ki çocuk, sosyal hayata daha hızlı bir şekilde entegre olarak toplum içerisinde bir aidiyet duygusu kazanır ve kendini içinde yaşadığı toplumun ve mensup olduğu milletinin bir parçası olarak görür. Bütün bu aşamalarda imzası olan öğretmenler, verdikleri eğitim ile yetiştirdikleri bireylerde vatan ve millet sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, saygı, hoşgörü , yardımseverlik, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesine de katkı sağlayarak onlara başarıya giden yolu da göstermiş olurlar.

      Bu gün gelinen noktada; gelişip kalkınmada ve güçlenmede eğitim ve öğretimin yeri inkar edilemez. Bir toplumun ortaya koyduğu eğitimin kalitesi diğer bir deyişle eğitim ve öğretime verdiği  değer onun aynı zamanda gelişmişlik ve kalkınmışlık derecesi ile de alakalı olacaktır. Bu sebeple kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olmak hiç kuşku yok ki eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş toplumlar olmakla mümkün olacaktır.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Atatürk’e “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” diye sorulduğunda O, “Baş Öğretmen olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretime verdiği büyük önemi ifade etmiş ve daha sonrasında memleketin selameti ve istikbali için bu alanda köklü değişikliklere imza atmış, Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928’de açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatılmış, bu alanda yürütülen gayret ve çabalara Başöğretmen sıfatıyla katkı sağlamıştır.

 

          - Öğretmenler, insanları eğiten, onlara sorumluluk duygusunu aşılayan, iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik olgusunun  gelişimine katkıda bulunan fedakâr insanlardır.  

 

       Başöğretmenimiz Atatürk, öğretmenlerimize şöyle sesleniyor “Öğretmenler, yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

 

    Onun aydınlık, çağdaş yolunun ışığında  bizleri , Türk milletini  muasır medeniyetler çizgisine taşıyacak olan sizlersiniz.

       Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına karşın, Türkiye’nin yıllardır bu kararlardaki yükümlülükleri yerine getirdiğini söylemek mümkün değildir.  

 

Türkiye’nin öğretmenleri 24 Kasım Öğretmenler gününü hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin gölgesinde , işsizlik tehdidiyle ve sözleşmeli , güvencesiz istihdam uygulamaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu uygulamalara CHP iktidarı ile son vereceğiz.

 

 

     

         -Konuşmama son verirken bugün hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükran duygularımla anmak isterim. Bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutlar, içlerindeki “ışığının” hiç sönmemesini arzu ederim.

Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür eder, hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV