19 Haziran 2019 Çarşamba

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ

NUREDDİN ÖZEL, İRAM TEZ ÖDÜLLERİ’NDE BİRİNCİ OLDU Türkiye’de İran’a ilişkin yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla başlatılan İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) Tez Ödülleri’ne “Elçiler, Casuslar, Esirler, Tacirler ve Seyyahlar: Osmanlı’nın Doğu’daki İletişim Ağları, 1736-1747” adlı çalışmasıyla başvuran İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencisi M. Nureddin Özel, Yüksek Lisans tezleri kategorisinde birinci seçildi. Tez, Nadir Şah’ın İran’daki hakimiyeti sırasında Doğu’daki Osmanlı haber alma kaynaklarını ve iletişim ağlarını ele alıyor.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 11:58
Bu haber 35 kez okundu
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ
İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi M. Nureddin Özel, Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı’nın danışmanlığı altında hazırladığı teziyle, İRAM tarafından düzenlenen Tez Ödülleri’nde birinci oldu. Türkiye’de İran’a ilişkin yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla başlatılan İRAM Tez Ödülleri’ne “Ambassadors, Spies, Captives, Merchants and Travelers: Ottoman Information Networks in the East, 1736-1747” (“Elçiler, Casuslar, Esirler, Tacirler ve Seyyahlar: Osmanlı’nın Doğu’daki İletişim Ağları, 1736-1747”) adlı çalışmasıyla başvuran Nureddin Özel, Nadir Şah’ın İran’daki hakimiyeti sırasında Doğu’daki Osmanlı haber alma kaynaklarını ve iletişim ağlarını ele alıyor.

Nureddin Özel’in tezi Osmanlı-İran ilişkilerinin kritik ve önemli bir aşamasına, Nadir Şah’ın İran’ı yönettiği 1736-1747 yıllarına ışık tutuyor. Araştırma, tasviri ve analitik iki tür yaklaşıma dayanıyor. Tasviri boyut, istihbaratın İstanbul’a hangi kanallardan, nasıl ve ne zaman vardığını göstermeyi hedefliyor. Nureddin Özel, elçiler, casuslar, esirler, tacirler, ulaklar ve seyyahlar gibi bilgi alışverişinde, istihbaratta ve diplomatik görüşmelerde amil olan aktörler üzerinden tekil vakaları incelerken, bunlar arasındaki somut ve muhtemel ilişkileri de gösteriyor. Osmanlı merkezi ve yerel görevlileriyle iletişimde olan bu kişiler üzerinden Anadolu, Irak, Hicaz, İran ve Hindistan’a uzanan bağlantılara da ışık tutuyor. Analitik düzeyde ise politika belirleme sürecinin çetrefilliğini ve karmaşıklığını gösteriyor. Taraflar arasında karşılıklı kaygılar, vurgulanan ilkeler ve hususlarla birlikte Osmanlı devletinin İran siyasetinin şekillenmesini etkileyen iç farklılıklara (ve kliklere) işaret ediyor. Nureddin Özel’in kullandığı kaynakların zenginliği de dikkati çekiyor. Çalışma, çoğunluk Osmanlı kaynaklarına dayanmakla beraber başka dillerden kaynaklardan da bolca yararlanıyor. Sonuçta, ortaya iyi araştırılmış, iyi yazılmış, bilgi dolu bir çalışma çıkıyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV