20 Nisan 2019 Cumartesi

ADNAN KAHVECİ YİRMİ ALTINCI ÖLÜM YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

1993 Yılında geçirdiği trafik kazasında eşi ve kızıyla hayatını kaybeden eski maliye bakanlardan Adnan Kahveci, ölümünün 26. yılında Kartal Yakacık'taki mezarı başında anıldı.

06 Şubat 2019 Çarşamba 23:11
Bu haber 45 kez okundu
ADNAN KAHVECİ YİRMİ ALTINCI ÖLÜM YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI
 TRABZON KÖPRÜBAŞI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI OSMAN KARAMEVLÜTOĞLU, AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI 

Çok değerli haziron değerli İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Ak Parti milletvekili Osman Poyraz ve belediye başkan aday adayları değerli vatandaşlar, hepinizi saygıyla selamlıyorum.


Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Rahmetli Adnan Kahveci'nin Partisi, Protokolü ve hiçbir şeyi yoktu. Bugüne kadar bu anma programları Sayın Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ile beraber anma programları ayıptık. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz Bey burada aday olmadı. Hayırlısı diyelim yeni başkan adayımız İnşallah kazanırsa onlarla beraber buradaki anma törenlerine devam edeceğiz. Ama ben Kartal Belediye başkanıma alışmıştım. Kendisini çok seviyordum. Ben Adnan Kahveci’yi sayın başkan da görüyordum. Adnan Kahveci gibi davranıyordu. Onun için çok üzüldüm.  İnşallah yeni gelenler Sayın başkanımı aratmaz diyorum. Yazmış olduğum notu okumuyorum. Hepinize saygı sunuyorum. Adnan Kahveci’ye saygı sunuyorum. Siz de saygı duyun lütfen hayırlı günler diliyorum.


İSTANBUL AK PARTİ MİLLETVEKİLİ OSMAN POYRAZ

Adnan Kahveci’nin 26. Anma programına katılan Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Poyraz konuşmasında şöyle dedi; "Adnan Kahveci'yi anlatmak için dağarcığımdaki tüm kelimeleri bir araya getirsem, buna ne kelimeler yetecek ne de zaman yetecek. Adnan Kahveci denildiği zaman aklıma iki şey geliyor: Hizmetkar ve hürmetkar. Bu toplumun dününe, geleceğine ait ne varsa hizmet etmek adına ender bir siyasetçi, ender bir devlet adamı, orijinal fikirleriyle ve yapmış olduğu bakanlıkla Türkiye'nin ufkunu değiştirme noktasında büyük gayretleri olmuştu. Bu milletin her ferdini kendisi gibi görmüş, bağrına basmış, gönülden gönüle bir yol kurmuştu. Ankara'dan tahta bavuluyla trene binip Kartal'da indiğinde herkesle kucaklaşan, her insanın terinin kokusunu içselleştirecek kadar da koklayabilen bir siyaset adamıydı. Onun için yıllar geçse de unutulmamıştır."


ABUBE
KİR TAŞYÜREK AK PARTİ KARTAL BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Abubekir Taşyürek; Adnan Kahveci’nin anma programına katıldı. Anma programında konuşan Taşyürek, “BÂKİ KALAN BU KUBBEDE BİR HOŞ SADÂ İMİŞ” mısrası ile başladı.

Taşyürek, “Ben öncelikle şunu söylemek isterim, İstanbul şairi Yahya Kemal Beyatlı bir mısrasında şöyle diyor;  “bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş” gerçekten de insan hayatında baki kalan geride bıraktıkları dağlardır. Hoş bir seda vardır burada, görünüyor ki kıymetli devlet adamı, eski devlet bakanlarımızdan maliye bakanımız rahmetli Adnan Kahveci beyefendi milletimizin gönlünde, sinesinde çok önemli yankılar hoş bir sada bırakmıştır.

Rabbimden kendisine gani gani rahmetler diliyorum. Ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Adnan Kahveci bu ülkenin yetiştirdiği ender devlet adamlarından biridir. Sizlerde buna şahitlik ederek buna yüreklerini ortaya koyarak bu önemli anma toplantısında burada bulunuyorsunuz. Öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Kartal Belediye başkanlığımızın bu diğerlerini anmayı geleneksek hale getirmesi, Köprübaşı dernekler federasyonunun de bu anmayı gelenek haline getirdiği için milletimizin gönlünde hoş bir sada bırakan bu devlet adamını bu insanı anmayı ve gelecek nesillere örnek verdikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah büyük milletimizin böyle güzel evlatlar yetiştirir ve gelecek nesillerde de inşallah nice Adnan Kahveciler doğması, büyümesi ve milletimize hizmet etmesiyle hepinize saygılar sunuyorum. Adnan Kahveci sevenlerine ve ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum.”EKREM İMAMOĞLU CHP'NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Törene katılanlar arasında CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Ekrem İmamoğlu da vardı. İmamoğlu aynı zamanda merhum Adnan Kahveci ile aynı memleketli olduğunu söyledi. İmamoğlu,"İkimizin de ailesi Köprübaşı'ndan dolayısıyla benim için çok kıymetli. O dağın başı gibi duran yerden yetişerek Türkiye'nin en başarılı öğrencisi olmak kolay bir iş değil. Gelip Türkiye'nin devlet bakanı olmak... Türkiye Cumhuriyeti'nin bir evladıdır. Cumhuriyet böyle bir nimettir. Sizi küçük bir köyden alır bazen bu devletin başına getirir koyar. Adnan Kahveci, cumhuriyetin özel bir simgesidir. Ülkenin çıkarlarından asla taviz vermedi, bu ülkenin tek kuruşunu dahi her zaman savunarak hizmet süresini tamamladı. İnşallah mekanı cennet olsun. Bu millet ona kesinlikle hakkını helal etmiştir, öyle düşünüyorum. Bize de aynen Adnan Kahveci gibi dürüst, çalışkan hizmet yapmayı bu ülkeye nasip etsin." diyorum.GÖKHAN YÜKSEL CHP KARTAL BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Çok kıymetli Adnan Kahveci dostları sevenleri, sevgili belediye başkan adaylarımız, sevgili Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri siyasi parti temsilcilerimiz değerli belediye başkanımız Sayın Altınok Öz Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Ekrem İmamoğlu ve tüm Kartalılar, öncelikle selamlıyorum. Rabbim bize de Adnan Kahveci gibi bir hizmet anlayışı ve böyle bir sevgi seli nasip etsin diyorum.

 Bu hizmet anlayışıyla, bu büyük devlet adamlarının her zaman kalbimde yeri kalacağını belediye başkan yardımcılığım döneminde yine buradaki anma törenlerini düzenlemiştik. Bilfiil içerisinde olmuştum. Fakat gün geçtikçe artan bu sevgi seli, gösteriyor ki doğru işler yapan dürüst olan ve hizmet anlayışında insan ayırt etmeyenin her zaman gönüllerde yer aldığını görmek bizleri de mutlu ediyor. Biz de bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz tekrar Adnan Kahveci’ye rahmet diliyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.KARTAL BELEDİYE BAŞKANI ALTINOK ÖZ

Maliye ve Gümrük eski bakanı Adnan Kahveci vefatının 26. Yılında kabri başında anıldı.

Başkan Öz, “1993 yılı benim için acılarla dolu olan bir yıl oldu.  Önce Uğur Mumcu vuruldu. Ardından Adnan Kahveci’nin kaza haberi geldi. O gün çok üzüldüm, üzülmeme fırsat kalmadan ertesi gün babamın ölüm haberi geldi. Onun için 5 Şubat 6 Şubat 1993 yılını unutmam mümkün değildir. 

10 yıldır Adnan Kahveci’nin Derneği ile birlikte burada siyasetin dışında, biraz da siyasetten mesaj verir şekilde anmaya çalıştım. Adnan Kahveci, Rustam Batuhan’ın bir sorusuna diyor ki, “siyasetçi samimi olacak, güven verecek, umut verecek” Adnan Kahveci doğduğu yerin ötesinde yüreklice Doğu sorunu, Kürt sorunu konusunda rapor yazabilecek kader yürekli bir siyasetçidir. Onu doğrunun dürüstlüğün siyasette bazen bedeli var. Eğer demokrasi Türkiye'de yerleşmiş olsaydı, hem faili meçhul cinayetler aydınlanırdı, hem de Adnan Kahveci'nin ölümü aydınlanırdı. Halen vicdanlarda Adnan Kahveci'nin ölümü ile ilgili soru varsa ve onun karşılığı alınamıyorsa, Türkiye'de demokrasinin halen tam yerleşmediğinin ifadesidir.

 Ben hep inanıyorum, Belediye Başkanlığı makamlar ve mevkiler gelip geçicidir. Ama siyaseten bana rehber olmuş bir ismi almak da, onunla birlikte olmak da gurur duymuşumdur.

Bundan sonraki yaşamımda yine Kartal'da olacağım ve yine Allah sağlık verdiği sürece de 5 Şubat’lar da sizlerin arasında, belki de karşıdan seyrediyor olacağım. Çünkü ona kalbi bir minnet duygusu bizlere, siyasetçilere rehber olabildiği için, Allah'tan Adnan Kahveci’ye, eşine ve kızına da rahmet diliyorum. Burada, toplanıp da onurlandırdınız için, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.”

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV