19 Temmuz 2019 Cuma

Kartalda İşçiler Haklarına Sahip Çıktı

İstanbul’da 15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünde binlerce emekçi Kartal’da bir araya gelerek “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” dedi. Eylemde sermayenin saldırılarına büyük tepki gösterilirken, işçiler ekonomik krizin faturasını ödemeye bir kez daha karşı çıktı.

16 Haziran 2019 Pazar 20:01
Bu haber 84 kez okundu
 Kartalda İşçiler Haklarına Sahip Çıktı

DİSK’in çağrısıyla 15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür merkezi önünde toplanan kitle Kartal Meydanı’nda toplantı. Yürüyüşte sık sık, “Kıdem hakkımız gasbedilemez”, “İş ekmek özgürlük”, “Krizin yükü patronlara”, “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.  Eyleme DİSK’e bağlı sendikaların yanı sıra Emek Partisi, Emek Gençliği, DİP, BSSD, SEP, Haziran, Köz, Çağrı, Eğitim Sen, ESP, Devrimci Parti katıldı.Mitingde emekçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatı hakkının gasbedilmek istenmesine karşı tüm emekçileri mücadeleye çağırdı.

Çerkezoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ekonomik krizin bütün yükünü işçi sınıfına yüklemek isteyenlere karşı ‘sizin gücünüz bize yetmez’ demek için buradayız. 49 yıl önce örgütümüzü nasıl savunduysak kıdem tazminatı hakkımızı da öyle savunacağız. 2019 Türkiyesinde 15-16 Haziran ruhunu yeniden yaratmak için, adım atmak için buradayız. 17 yıldır süren AKP politikalarının sonucu olarak oluşan ekonomik kriz rekorlar kırıyor. Ücretlerimiz eriyor. Ülkeyi yönetenler geçim derdini bırakmış seçim derdine düşmüş. Yandaş haline gelmiş yargıyla halkı sindirmeye çalışıyorlar. Krizin müsebbibi olanlar bugün işçi sınıfının emeğine el uzatarak krizden çıkmaya çalışıyor.

Berat Albayrak tehlikeli bir plan açıkladı. Kıdem tazminatının fona devredilerek yok edilmesi planı var. BES’i zorunlu hale getirerek yeni bir kesinti yapma planları var. ‘Vergiyi tabana yayacağız’ diyerek vergi yükünü işçinin sırtına yüklemek var. İşçilerin iradesini yok sayan bir iktidar anlayışı var. Kimseyi kandıramazsınız diyoruz.

Bize fonla gelirseniz konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, son kalemizdir.

Bir de zorunlu BES sistemi var. Biz bunun arkasındaki tezgahı biliyoruz. Ücretlerimizden kesinti yapıp patronları kurtarıp, şatafatlı hayatınızı sürdürmek istiyorsunuz. ‘Yaptık yine yaparız’ diyorlar ya hani, biliyoruz ve yapmalarına izin vermeyeceğiz.

Burada emeklilikte yaşa takılanlar var. EYT mağduriyeti derhal giderilmelidir.

23 Haziran’da seçme ve seçilme hakkımızı, demokrasiyi oylayacagiz. Kıdem tazminatı ve Emeklilik hakkımız başta olmak üzere emeğin hakkını oylayacağız. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV